Zaznacz stronę

Materac do spania 120×190 to dobry wybór dla osób, którym zależy na dużej przestrzeni do snu i na komforcie. Wybierając model materaca, warto więc zwrócić uwagę na jego wymiary, a także na budowę, funkcje, użyte materiały oraz wykorzystane technologie i innowacje. Przedstawiamy ważne informacje na temat materacy i prezentujemy przykładowy model.

Jak zbudowane są materace do spania?

Materace do spania zbudowane są zwykle z dwóch zasadniczych części, a więc wkładu oraz pokrowca. Wkład materaca może opierać się na budowie sprężynowej, piankowej lub lateksowej. Pokrowiec stanowi z kolei warstwę zewnętrzną, która styka się z ciałem użytkownika. W dobrych jakościowo materacach, pokrowiec jest zdejmowany i można go wyprać w wysokiej temperaturze, aby pozbyć się szkodliwych pyłów, roztoczy i alergenów. Do pierwszej grupy materacy można zakwalifikować modele sprężynowe, które kilkanaście lat temu były zdecydowanie najbardziej popularne. Obecnie nie są już produkowane materace bonellowe, a więc zbudowane ze sprężyn połączonych drutem, tylko ich miejsce zajęły materace kieszeniowe. Drugą kategorię stanowią modele piankowe, które mogą zawierać jeden lub więcej typów pianek, na przykład piankę termoelastyczną, wysokoelastyczną, FlexiFoam i inne. W wielu wypadkach współcześni producenci łączą obecnie kilka pianek, a także dodają inne materiały, na przykład sizal lub matę kokosową. Materac do spania może być więc zbudowany z kilku warstw i w ten sposób być bardzo wygodnym i komfortowym miejscem do snu. Jaki materac do spania wybrać? Najlepiej dobrać coś odpowiedniego do własnych potrzeb i dotychczasowych doświadczeń. Dla niektórych użytkowników modele sprężynowe są wygodniejsze od piankowych, a dla innych jest zupełnie odwrotnie. Dobierając materac należy zwrócić szczególną uwagę na jego twardość (oznaczaną literką H i cyfrą od 1 do 4). Wyższa twardość  lepiej sprawdza się dla osób cięższych, jednak warto pamiętać o tym, że odczucie twardości materaca jest indywidualne i zależy od preferencji.

Materac do spania – rozmiary

Jaki rozmiar materaca do spania wybrać? W ofercie producentów można znaleźć modele o szerokości standardowej od 80 do 180 centymetrów, natomiast jeśli chodzi o długość, to najczęściej spotyka się materace o długości 200 centymetrów. Warto jednak zaznaczyć, że użytkownicy mogą także wybierać spośród modeli niestandardowych, na przykład o długości 190 centymetrów. Przykładowy materac do spania 120×190 to model Hilding Zorba. Jest to materac kieszeniowy 120×190, który posiada następujące cechy charakterystyczne:

  • sprężyny kieszeniowe – umieszczone są w oddzielnych kieszonkach, co zapewnia wysoką elastyczność punktową, wysoki komfort, a także ugięcie tylko w miejscu nacisku,
  • siedem stref twardości, które zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i dopasowują się do budowy anatomicznej użytkownika,
  • 5 lat gwarancji od producenta,
  • model antyalergiczny, który nie zawiera substancji szkodliwych, niebezpiecznych lub alergizujących,
  • dodatkowo w materacu znajduje się pianka FlexiFoam (pianka poliuretanowa o wysokiej elastyczności i sprężystości) oraz lateks (charakteryzuje się wysoką sprężystości, elastycznością, odbojnością, dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika),
  • jest to model odwracalny i obie jego strony są przeznaczone do użytkowania,
  • materac ma pokrowiec Silver, czyli biały i elegancki, który posiada strukturę przepuszczającą powietrze i można go prać w temperaturze 60 stopni.

Materac Hilding Zorba to model wyprodukowany przez markę Hilding. Produkty tej firmy znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o wysoką jakość, wykorzystane materiały oraz zastosowane innowacje. Hilding to producent materacy, łóżek, stelaży i akcesoriów do sypialni, który cieszy się uznaniem i renomą. Marka posiada także niestandardowe modele, na przykład materace do spania 120×190.

Ile kosztuje materac do spania?

Koszt zakupu materaca do spania zależy od budowy danego modelu, zastosowanych innowacji, materiałów oraz renomy producenta. W ofercie marki Hilding można znaleźć materace od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Warto pamiętać o tym, że dobry materac to inwestycja we własne zdrowie, komfort i wypoczynek.

Opracowane przez: zdrowykregoslup.pl