Zaznacz stronę

Materace sprężynowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Dowiedz się, jak zbudowane są nowoczesne materace sprężynowe, czym się kierować w wyborze takiego podłoża do spania oraz czy każdy będzie z niego zadowolony?

Materace sprężynowe – podstawowe informacje

Materace sprężynowe to najstarszy rodzaj materaców, tradycje którego sięgają XVIII wieku. To wtedy odkryto, że umieszczenie zrolowanych drutów wewnątrz podłoża do spania może zwiększyć jego sprężystość, przy jednoczesnym zmniejszeniu jego grubości.

Oczywiście dzisiejsze materace sprężynowe nie mają wiele wspólnego z tymi pierwszymi – obecnie stosowane materiały są diametralnie różne. Do produkcji materacy sprężynowych wykorzystuje się piany, a ich budowa znacząco odbiega od tej pierwotnej.

Najbardziej zbliżone konstrukcyjnie do starszego typu materaca są materace sprężynowe typu bonell – posiadają one w swoim wnętrzu duże sprężyny o kształcie klepsydry. Są one ze sobą połączone grubym, najczęściej stalowym drutem. Zdecydowanie bardziej zaawansowane materace to tzw. multipocket (kieszeniowe), w których każda pojedyncza sprężyna umieszczona jest w swojej własnej kieszonce. To jednak nie wszystko – materace kieszeniowe mogą być uzupełniane o dodatkowe blaty z piany, kokosa i lateksu, co znacząco wpływa na ich właściwości.

To, co warto zapamiętać to fakt, że dwa materace sprężynowe – produkt tani oraz produkt renomowanej marki – będą się tak różnić, iż porównanie ich jest zupełnie niemożliwe.

Czym wyróżnia się materac sprężynowy na tle konkurencji?

Kupując nowe podłoże do spania zostajemy postawieni przed dylematem: materac piankowy czy sprężynowy? Obie grupy materacy mają swoich zagorzałych zwolenników, którzy uważają, że to właśnie „ich” materac jest najwygodniejszy. Tymczasem kwestia wyboru idealnego materaca powinna być podyktowana indywidualnymi przesłankami.

To, co wyróżnia materace sprężynowe od piankowych, to oczywiście rdzeń ich konstrukcji: stanowią go sprężyny, a nie blat pianowy. Cechą charakterystyczną materacy wypełnionych sprężynami jest zatem specyficzne uczucie „jędrności” podłoża, którego nie dają materace piankowe. Niektóre osoby na tyle cenią sobie tego typu wrażenie, że wręcz dyskredytują materace pianowe, niezależnie od ich licznych zalet.

W tym miejscu jednak warto wspomnieć, że renomowane marki aktualnie rzadko kiedy decydują się na oferowanie materacy sprężynowych niewyposażonych w dodatkową warstwę piany wysoko lub termoelastycznej, względnie wkładu kokosowego czy lateksowego.

Jakie są rodzaje materacy sprężynowych?

Przede wszystkim wyróżnia się dwa rodzaje materacy sprężynowych: materac bonellowy i materac kieszeniowy.

Główną zaletą materaca bonellowego jest jego stosunkowo niska cena. W porównaniu do materacy piankowych z pianki poliuretanowej bez zaawansowanych właściwości, ten materac będzie zdecydowanie wygodniejszy i trwalszy. Niestety, tego typu podłoże do spania nie sprawdza się na dłużej i nie jest polecany przez specjalistów jako podłoże do spania na co dzień. Jeśli interesuje nas podłoże do spania dla pary, sprężyny bonellowe też nie będą dobrym wyborem – materac 90×200 to maksymalny zalecany rozmiar dla tego rodzaju wypełnienia.

Jeśli interesuje nas materac lepszej jakości, wybierzmy sprężynowy kieszeniowy. Tego typu produkty charakteryzują się dobrą lub znakomitą elastycznością punktową (zależy od modelu), pozwalają na uzyskanie wyjątkowego komfortu w nocy, a także są dość uniwersalne w zastosowaniu. Materac 140×200 – sprężynowy wysokiej klasy będzie porównywalny jakościowo ze średnią lub nawet wysoką półką materacy piankowych, przy bardzo podobnej cenie.

Do materacy sprężynowych można zaliczyć również materace hybrydowe – to podłoża łączące w sobie zarówno płaszczyznę sprężynową, jak i blaty najbardziej zaawansowanych technologicznie pian dostępnych na rynku.

Na co zwrócić uwagę wybierając materac sprężynowy?

Jeśli w przypadku materacy pianowych liczy się gęstość piany, tak jeśli chodzi o materace sprężynowe liczy się ilość sprężyn na metr kwadratowy powierzchni. Im więcej jest sprężyn, tym materac bardziej sprężysty, a jego elastyczność punktowa większa.

Elastyczność punktowa to parametr, który obrazuje, w jaki sposób odkształca się podłoże pod punktowym naciskiem. W przypadku niskiej jakości podłoża, nawet niewielki nacisk w jednej części materaca powoduje odkształcenie się całej jego powierzchni. Co to oznacza w praktyce? Przy niskiej elastyczności punktowej, każda zmiana pozycji przez jedną osobę będzie mocno odczuwana przez jej partnera, niezależnie od wielkości podłoża. Wysokiej jakości materac sprężynowy 160×200 jest tak samo wygodny w tym względzie, jak najlepszy pianowy – obracanie się czy wstawanie partnera jest zupełnie nieodczuwalne dla śpiącej z nim osoby.

A więc wybierając materac należy zwrócić uwagę na ilość sprężyn oraz elastyczność punktową. Co z innymi parametrami? Kupując materac sprężynowy kieszeniowy sprawdźmy, czym wyłożone są kieszonki, w których zamknięte są sprężyny. Może być to pianka wysokoelastyczna, a nawet lateks. Materiały te przedłużają żywotność materaca, ale również wpływają na komfort jego użytkowania.

Jak przy zakupie każdego rodzaju podłoża, istotne jest również dostosowanie twardości materaca do swojej postury – dla większości osób, których waga nie przekracza 80 kg, polecane są materace miękkie (H2) i średnio twarde (H3). Materace twarde (H4) to podłoża, na których najlepiej czują się osoby o dużej masie ciała oraz wszyscy ci, którzy lubią czuć opór materaca. Warto mieć jednak na uwadze, że specjaliści od snu zalecają, aby podłoże do spania dopasowywało się do naturalnych krzywizn ciała, a nie wymuszało na nim przyjmowanie jakiejkolwiek pozycji. Materace sprężynowe wyposażone w dodatkowy blat z pianki termo lub wysokoelastycznej zapewniają idealne dopasowanie na całej długości ciała – zwłaszcza, jeśli posiadają tzw. 7 stref. Rozwiązanie to polega na specjalnym wymodelowaniu pianki tak, aby miała ona różną grubość (a tym samym twardość) na poszczególnych odcinkach (głowa, obręcz barkowa, biodra, nogi etc.).

Nie bez znaczenia jest również pokrowiec, w którym materac jest zamknięty: najlepiej, aby był to pokrowiec ściągany, wtedy mamy możliwość regularnego prania i przedłużenia świeżości materaca. Warto pamiętać, aby zwrócić uwagę na długość gwarancji udzielanej przez producenta – w przypadku renomowanych marek jest to nawet kilkanaście lat.

Ile kosztuje nowoczesny materac sprężynowy dobrej jakości?

Dobrej jakości materac sprężynowy kieszeniowy można zakupić już od kilkuset złotych. I będzie to materac sprężynowy 140×200, podczas gdy w przypadku materacy pianowych w tej cenie otrzymamy prawdopodobnie materac pojedynczy.

Najdroższym rozwiązaniem w tej grupie materacy będzie materac hybrydowy – najbardziej zaawansowany model marki Hilding w największej dostępnej wielkości kosztuje ponad 4 tysiące złotych (Hilding Electro).

Polecane materace sprężynowe z oferty Hilding

Wspomniany materac Hilding Electro to prawdziwy hit marki: bazuje na 7-strefowej sprężynie Multipocket, obłożonej pianką wysokoelastyczną o grubości 4 cm, pianką hybrydową Fusion o grubość 3 cm i dodatkowo Sizalem. Co więcej, materac posiada odpinany top z profilowanego lateksu i pianki termoelastycznej. Zastosowanie tych wszystkich materiałów pozwoliło uzyskać komfort nieporównywalny do żadnego innego podłoża – materac świetnie sprawdzi się zarówno w łóżkach singli, jak i par. Jest odpowiedni dla seniorów, osób aktywnych, partnerów o dużej różnicy wagowej. Daje idealne podparcie na całej długości ciała i pozwala się mięśniom regenerować w trakcie snu.

Drugim godnym polecenia materacem sprężynowym marki jest Hilding Cha-Cha – mimo zastosowania 7-strefowej sprężyny jest to materac rolowany o bardzo wysokiej elastyczności punktowej. Zastosowanie innowacyjnej pianki Velvet Touch zapewnia optymalną wentylację oraz idealną twardość.

Hilding Flamenco to podłoże uniwersalne, które może być stosowane dwustronnie. Rdzeń materaca stanowi profilowana w 7 stref sprężyna multipocket. Z jednej strony materac uzupełniony jest o blat piany wysokoelastycznej, a z drugiej – termoelastycznej. Różnią się one stopniem odczuwanej twardości. Co więcej, piana termoelastyczna ma dodatkowe właściwości rozgrzewające, co doskonale sprawdza się zimą.

Reasumując: dlaczego warto kupić materac sprężynowy? Opinie użytkowników jednoznacznie wskazują, że dobrej jakości podłoże sprężynowe renomowanej marki, np. Hilding, jest wygodne i wytrzymałe. Osoby poszukujące komfortowych rozwiązań dla snu będą z pewnością zadowolone z tego zakupu.