Zaznacz stronę

Ochraniacz na materac – zbędny wydatek czy konieczność? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ochraniacza? Z jakim kosztem należy się liczyć? Dla kogo podkład na materac jest koniecznością? Na te i wiele innych pytań próbujemy udzielić odpowiedzi w naszym artykule.

Czym jest ochraniacz na materac?

Ochraniacz na materac, zwany także zamiennie podkładem, podkładką, nakładką czy matą ochronną to warstwa tkaniny lub/i tworzywa, którego zdaniem jest zabezpieczenie Twojego materaca przed zabrudzeniem. Jeśli produkt ma właściwości wodoodporne chroni materac także przed przenikaniem na jego powierzchnię substancji płynnych. Warto podkreślić, że nie każdy ochraniacz na materac jest nieprzemakalny. Podkład na łóżko chroni również materac przed osiadaniem na nim kurzu, roztoczy oraz innych alergenów. Zastosowanie ochraniacza znacząco wpływa na przedłużenie żywotność materaca.

W jaki sposób ochraniacz na materac przedłuży żywotność materaca?

Podkład ochronny na materac zabezpiecza jego powierzchnię przed zabrudzeniem. Pot, roztocza, kurz, grzyby, pleśń, inne alergeny i płynne substancje negatywnie wpływają na komfort snu, higieniczność i możliwość długofalowego korzystania z materaca. Zastosowanie ochraniacza pozwala w dużej mierze wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą negatywnie wpływać na tzw. żywotność materaca. Wodoszczelna powłoka uniemożliwia przenikanie cieczy na powierzchnię materaca. Podkład sam w sobie chroni materac przed osiadaniem na nim kurzu czy roztoczy. Zdecydowaną większość ochraniaczy na materac można prać w wysokich temperaturach, co umożliwia dokładne oczyszczenie go z wszelkich drobnoustrojów i szkodliwych substancji, a także wyzbycie się nieprzyjemnych zapachów. Zabezpieczony podkładem ochronnym, materac, pozostaje czysty, suchy, higieniczny przez co bezpieczny dla użytkowników. Należycie zabezpieczony ochraniaczem materac można użytkować przez długie lata. O zakończeniu okresu jego żywotności decyduje zazwyczaj mechaniczne wyeksploatowanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając ochraniacz na materac?

Ochraniacz na materac – niby prosta sprawa, a jednak jego zakup może przysporzyć nieco problemów. Jaki produkt wybrać, by spełnił on nasze wymagania i nie wpłynął negatywnie na komfort snu?

Po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę z jakiego tworzywa czy tkaniny został wykonany podkład. Najlepiej, by był to materiał oddychający, który umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. Jeśli zależy nam, by produkt był wodoszczelny, zwróćmy uwagę na jakość podgumowania – najlepiej by była to nieprzemakalna membrana PU.

Po drugie wybierzmy odpowiedni rozmiar. Zawsze wybieramy rozmiar zgodny z wymiarem naszego materaca – tylko tak dopasowany ochraniacz nie będzie nam przeszkadzał w trakcie snu.

Po trzecie zwróćmy uwagę jaką temperaturę prania zaleca bądź dopuszcza producent. Dobrze, by wynosiła ona minimum 60°C. Tak wysoka temperatura prania pozwala usunąć z powierzchni materaca szkodliwe dla naszego organizmu mikroorganizmy – wirusy, bakterie, grzyby, itp.

Po czwarte zwróćmy uwagę na rodzaj mocowania – zdecydowana większość ochraniaczy na materac posiada gumki w każdym z czterech rogów, które mocuje się do krańców materaca. Istnieją także ochraniacze na materac, które posiadają wszytą gumkę na całej długości i szerokości (przypominają prześcieradła na gumce). Zaletą tego typu ochraniaczy jest fakt, że nie rolują się, nie przemieszczają, a dodatkowo chronią boki materaca, które w przypadku klasycznych podkładów pozostają odkryte.

Po piąte – sprawdź czy podkład nie szeleści. To nie żart! Szelest lub szmer może wybudzać osoby o tzw. „lekkim śnie”.

Czy warto kupić ochraniacz na materac?

Zastanawiasz się czy warto zainwestować w ochraniacz na materac? Zakup podkładu ochronnego na materac to koszt około 10% wartości nowego materaca. Użytkowanie maty ochronnej, począwszy od zakupu nowego materaca, pozwala wydłużyć okres jego użytkowania niemal o 100%. Ile musisz zapłacić za ochraniacz na materac 160×200 (to najbardziej popularny i najczęściej wybierany przez klientów rozmiar)? Przykładowe ceny podajemy poniżej.

Pamiętaj jednak, że ochraniacz na materac daje poczucie komfortu – zarówno fizycznego, jak i psychicznego – przekonanie, że żadna przykra niespodzianka nie wpłynie negatywnie na stan nowo zakupionego materaca.

Ochraniacz na materac – przykładowe ceny

Ceny ochraniaczy na materac są bardzo zróżnicowane – wahają się zazwyczaj w granicach od 50 do 350 zł. Rozpiętość cenowa jest znaczna, podobnie jak jakość produktu.

Od czego zależy cena podkładu ochronnego na materac? W dużej mierze od rozmiaru, ale także od jakości i rodzaju tworzyw zastosowanych do produkcji. Najtańsze, ale zarazem najmniej praktyczne są ochraniacze na materac wykonane w całości z poliestru. Tworzywo to nie przepuszcza powietrza i jest dość śliskie, co może powodować przemieszczanie się podkładu. Do grupy droższych, ale i niezawodnych, mat ochronnych na materac, należy zaliczyć te nieprzemakalne, które wykonane są z tworzyw, umożliwiających swobodną cyrkulację powietrza (zwykle spodnia warstwa posiada wodoszczelną membranę). Wierzchnia warstwa takiego ochraniacza wykonana jest z naturalnej tkaniny przyjaznej dla naszego ciała. Więcej zapłacimy także za produkty, które posiadają atesty, gwarantujące najwyższą jakość wykonania.

Ochraniacz na materac marki Hilding spełnia oczekiwania najbardziej wymagających klientów. To produkt wodoszczelny, a zarazem oddychający. Wierzchnia warstwa ochraniacza została wykonana z wysokiej jakości 100% elastycznej bawełny – delikatnej i przyjemnej w dotyku. Spód pokryty jest wodoszczelną membraną PU. Produkt został zaprojektowany tak, by zagwarantować komfort snu w każdym calu. Podkład zapewnia nie tylko higieniczność, ale także wygodę użytkowania – jest bezszelestny i nie przemieszcza się, dzięki zastosowaniu odpowiedniego mocowania do materaca. Produkt posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100, potwierdzający, że jest on bezpieczny dla zdrowia użytkowników i wykonany został z najwyższej jakości tworzyw antyalergicznych. W ofercie marki Hilding znajdziesz produkty o różnych rozmiarach, dopasowane idealnie do powierzchni spania – zarówno ochraniacz na materac 140×200 cm, jaki i ochraniacz na materac 200×220 cm.

Kiedy należy nakładać ochraniacz na materac?

Ochraniacz na materac sprawdzi się w każdym domu. To nie tylko skuteczna bariera dla zbrudzeń czy zabezpieczenie przed przemoczeniem, to także dodatkowa ochrona przed kurzem, roztoczami czy innymi alergenami. Ochraniacz, w przeciwieństwie do pokrowca, możesz szybko ściągnąć, wyprać (nawet w bardzo wysokiej temperaturze), wysuszyć, a w międzyczasie podmienić na inny, zastępczy egzemplarz.

Podkład ochronny na materac to tak naprawdę wygodne i funkcjonalne rozwiązanie dla każdego z nas. W trakcie snu pocimy się (nie tylko podczas choroby), a prześcieradło nie absorbuje całej wilgoci, która niestety wsiąka w materac. Gdy stosujemy podkład ochronny, zabezpieczamy materac i tym samym zwiększamy higieniczność snu.

Mata ochronna na materac z pewnością przyda się w każdej długotrwałej chorobie czy rekonwalescencji po operacji czy urazie. To zabezpieczenie, które gwarantuje czyste, zawsze świeże łóżko i poczucie komfortu (także psychicznego).

Jesteś w zaawansowanej ciąży? Czy wiesz, że wody płodowe bardzo często odchodzą w nocy? Warto zawczasu zabezpieczyć łóżko, stosując ochraniacz na materac wodoodporny, który sprawi, że poczujesz się swobodnie i komfortowo. Mata ochronna na materac może okazać się także przydatna w pierwszych dniach macierzyństwa i połogu.

Nieprzemakalna podkładka na materac to absolutny „must have” rodziców, których dzieci często sypiają w ich łóżku. Wiadomo jak to z dziećmi bywa – rozlana herbatka, mleko, sok, słabe panowanie nad pęcherzem. Dzięki zastosowaniu ochraniacza na materac wy będziecie bardziej spokojni, dzieci bardziej radosne i mniej zestresowane, a materac zawsze czysty, suchy i niepoplamiony.

Nieprzemakalne ochraniacze na materac powinny znaleźć się w każdym pensjonacie, hotelu czy apartamencie. Ich zastosowanie pozwala zagwarantować gościom najlepszej klasy obsługę w każdym aspekcie. Komfortu snu i czyste, higieniczne łóżko to dla wielu gości i turystów kluczowa kwestia, brana pod uwagę przy ocenie jakości i udzieleniu dalszej rekomendacji obiektowi, a także dedycji o ponownym skorzystaniu z oferty noclegowej.

Warto pamiętać, że podkładka na materac nieprzemakalny może być stosowana wyłącznie na czysty i suchy materac. Jeśli uległ on wcześniejszemu zabrudzeniu – należy go wyprać lub oczyścić i dokładnie osuszyć. Nie należy nakładać wodoodpornego ochraniacza na wilgotny materac.