Zaznacz stronę

Żyjemy w czasach, kiedy to bez urządzeń elektronicznych czujemy się jak bez ręki. Dotyczy to zarówno osób młodych, jak i starszych. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak one dokładnie wpływają na jakość oraz długość naszego wypoczynku. Zatem, o czym warto pamiętać przy korzystaniu z nich w godzinach wieczornych?

Dlaczego chętnie korzystamy z urządzeń elektronicznych w sypialni?

W dzisiejszych czasach nie sposób rozstać się ze smartfonem lub komputerem. To właśnie dzięki nim mamy dostęp do internetu, który stanowi już nie tylko źródło wiedzy. Jak się okazuje, coraz chętniej wykorzystujemy je do rozwijania swojej kariery w internecie, kontaktowania się ze znajomymi lub śledzenie bieżących wydarzeń na świecie. Wiąże się to z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych, nawet przed snem. Często godzinami leżymy w łóżku i przeglądamy social media lub wykonujemy dodatkowe zadania związane z naszą pracą na komputerze. Niestety, tego rodzaju czynności mogą negatywnie wpływać na sen, gdyż niemalże każde urządzenie elektroniczne emituje niebieskie światło. A dlaczego powinniśmy go unikać w godzinach wieczornych?

W jaki sposób światło niebieskie oddziałuje na sen?

Światło niebieskie zaliczane jest do światła, które jest emitowane przez, chociażby słońce. Poprzez długotrwałą ekspozycję na nie, zwłaszcza w godzinach wieczornych, dochodzi do zaburzenia wydzielania melatoniny – hormon odpowiedzialny za regulowanie rytmu dobowego. Oznacza to, że nadmierna ekspozycja na światło niebieskie może zaburzać rytm okołodobowy. Co więcej, w negatywny sposób wpływa na nasz sen, gdyż:

  • pogarsza jego jakość,
  • skraca jego długość,
  • spłyca jego głębokość.

Zaleca się, aby nie używać żadnych komputerów, telefonów czy tabletów co najmniej godzinę przed snem. A jakie są inne sposoby na poprawę komfortu wypoczynku?

Co jeszcze wpływa na jakość snu?

Zdrowy sen umożliwia prawidłową regenerację, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Musimy jednak o niego odpowiednio zadbać. Pierwszym krokiem będzie odłożenie urządzeń elektronicznych, a co dalej? Warto rozważyć zainwestowanie w komfortowe łóżko, które powinno bazować głównie na materacu. Jest to produkt, który poprzez swoje właściwości i unikalną budowę może idealnie dopasować się do użytkownika. Gwarantuje to spokojny, komfortowy i zdrowy wypoczynek. Liczy się tutaj także:

  • lekkostrawna kolacja spożywać maksymalnie trzy godziny przed snem,
  • zwiększony poziom aktywności fizycznej,
  • ustalenie jednej godziny na budzenie się i zasypianie.

Aby człowiek mógł prawidłowo funkcjonować, musi się zdrowo wyspać. Niestety, oznacza to, że musimy sami zadbać zarówno o jakość, jak i długość swojego wypoczynku. Można to zrobić na wiele sposobów, w tym poprzez nieprzynoszenie telefonu czy komputera do łóżka.