Zaznacz stronę

Sen to stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, podczas którego następuje zniesienie świadomości i bezruch. Charakteryzuje się występowaniem dwóch faz – NREM i REM. Wpływa on na prawidłowe funkcjonowanie całego ciała, przez co możemy realizować swoje pasje lub uprawiać ulubiony sport. Podobnie jest w przypadku jazdy konnej.

Jazda konna – sport czy pasja?

Jazda konna to dla jednych sport, polegający na rywalizacji i samodoskonaleniu, a dla innych – pasja, która pozwala, choć na chwilę zapomnieć o swoich problemach. Wybór kierunku, w jakim zaczniemy iść razem ze swoim towarzyszem, zależy od umiejętności oraz celu, jaki sobie obierzemy. Jednak niezależnie od tego, jazda konna to piękny czas, który spędzamy na świeżym powietrzu w otoczeniu przyjaznych zwierząt. A co więcej, możemy się wiele nauczyć! Jak się okazuje, jazda konna:

  • kształtuje charakter,
  • pozwala nauczyć się odpowiedzialności,
  • wspomaga rozwój dzieci aspołecznych lub z niepełnosprawnością intelektualną.

Dlaczego jeźdźcy powinni się zdrowo wyspać?

Jazda konna nie tylko relaksuje nasz umysł, ale także angażuje do pracy niemalże wszystkie partie mięśni. Wysiłek, jaki jest wkładany w stabilizację postawy oraz utrzymanie się na koniu wymaga od nas znacznych pokładów energii. Z uwagi na to, dla każdego jeźdźca niezwykle ważna jest prawidłowa regeneracja mięśni, która odbywa się tylko w czasie spokojnego wypoczynku. A dlaczego jeszcze warto się wysypiać? Jak się okazuje, nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, ale zdrowy sen wpływa także na:

  • rozbudowę masy mięśniowej,
  • poprawę metabolizmu,
  • lepszą kondycję fizyczną i psychiczną.

Jak zadbać o komfort w czasie snu?

Najważniejszym aspektem każdej sypialni jeźdźców konnych – zarówno zawodowych, jak i amatorów, jest odpowiednio skomponowane łóżko. Składa się ono z kilku podstawowych elementów wyposażenia, do których zalicza się:

  • stelaż, wspierający i stabilizujący materac,
  • poduszka, umożliwiająca regenerację górnych partii mięśni,
  • kołdra, odpowiadająca za komfort termiczny,
  • pościel i prześcieradło.

Nie można tutaj zapomnieć również o materacu. To właśnie on odpowiada za najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz stabilizację całej sylwetki Jest to możliwe z uwagi na niemalże idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała. Musimy jednak pamiętać o ich prawidłowym dopasowaniu do osobistych potrzeb i preferencji użytkownika.

Zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się wypoczęci i pełni energii jest niezwykle ważny, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie osób aktywnych. Z uwagi na to, każdy jeździec już dziś powinien zadbać o swój sen, chociażby poprzez dobry materac do spania.