Zaznacz stronę

Dla wielu z nas kawa działa lepiej, niż poranny budzik, pozwalając przetrwać nawet najbardziej intensywny dzień w pracy. Coraz częściej zdarza się, że pijemy ją nie tylko w godzinach porannych, ale także popołudniowych czy wieczornych. Niestety, z uwagi na swoje właściwości pobudzające, nie zaleca się pić kawy wieczorem. Dlaczego?

Dlaczego kawa ma właściwości pobudzające?

Za pobudzające działanie kawy odpowiada zawarta w niej kofeina. Jest to substancja, która przyspiesza bicie serca, zwiększa poziom natlenienia komórek, stymuluje produkcję adrenaliny oraz zwiększa poziom dopaminy, serotoniny czy acetylocholiny. To wszystko sprowadza się do znacznego pobudzenia naszego organizmu, a także polepszeniu zdolności poznawczych. Oprócz tego filiżanka dobrej kawy działa:

  • przeciwnowotworowo,
  • pobudzająco na układ trawienny,

Kiedy najlepiej pić kawę?

Niezaprzeczalnie, kawa ma korzystny wpływ na nasz organizm. Nie tylko pobudza, ale także poprawia humor oraz chroni przed licznymi chorobami. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, kiedy tak naprawdę powinniśmy ją spożywać? Jak się okazuje, kofeina jest dość długo metabolizowana przez nasz organizm, przez co zaleca się, aby ostatnia filiżanka kawy była wypita sześć godzin przed położeniem się do łóżka. W przeciwnym razie może negatywnie wpływać na sen, poprze:

  • utrudnienie zasypiania,
  • pogorszenie jego jakości,
  • znaczne spłycenie i skrócenie jego długości.

Jeśli natomiast zmagamy się z bezsennością, to powinniśmy ograniczyć się do jednej filiżanki porannej kawy.

Jak zadbać o sen, aby budzić się wypoczętym?

Dieta, aktywność fizyczna czy styl życia – to tylko kilka z niezliczonych czynników, które wpływają na zdrowy sen. Jest on niezwykle ważny, gdyż pozwala nam na dobre samopoczucie w ciągu dnia oraz gwarantuje energię niezbędną do wykonywania swoich obowiązków. Z tym pojęciem nierozerwalnie połączone jest odpowiednio skomponowane łóżko, w skład którego wchodzi poduszka, kołdra czy też pościel i prześcieradło. Jednak najważniejszym elementem wyposażenia łóżka jest materac do spania. Jest to produkt, który dzięki wyjątkowej budowie oraz właściwością jest w stanie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Dzięki temu umożliwi najlepsze wsparcie kręgosłupa, a także stabilizację całej sylwetki.

Dorosły, zdrowy człowiek powinien średnio przesypiać około ośmiu godzin dziennie. Dzięki temu nasze ciało może prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia, a także korzystnie wpływa na regenerację fizyczną i psychiczną. Oznacza to, że warto już dziś zadbać o spokojny wypoczynek, chociażby poprzez ograniczenie spożycia kawy w godzinach wieczornych.