Zaznacz stronę

Być może zdziwi nas ten fakt, ale coraz większa część naszego społeczeństwa chce lub jest zainteresowana ekologicznym podejściem do życia. Wynika to z rosnącej świadomości wpływu naszych czynów na planetę, a tym samym środowisko, w którym żyjemy. Bycie eko lub jak kto woli – prowadzenie ekologicznego stylu życia to przede wszystkim codzienne wybory. A jak małymi krokami wejść na ścieżkę ekologicznego stylu życia? Zacznijmy od wiedzy!

Ekologiczny styl życia a idea zero waste

Zero waste, czyli tłumacząc na nasze – zero odpadów, to idea zakładająca wypracowanie stylu życia, który nie generuje żadnych odpadów. A co to oznacza? Filozofia zero waste dotyczy stosowania się do zasad, które można określić jako “5R”, które obejmują:

 • refuse, czyli odmawianie – nie bierzmy bezpłatnych ulotek czy niepotrzebnych nam rzeczy,
 • reduce, czyli ograniczenie – starajmy się zaplanować posiłki i zakupy spożywcze, by nic się nie marnowało,
 • reuse, czyli ponowne wykorzystanie – nie bójmy się korzystać z używanych rzeczy, takich jak np. ubrania,
 • recycle, czyli korzystanie z recyklingu – jak najczęściej wykorzystujemy produkty z recyklingu,
 • roty, czyli kompostowanie – jeśli mamy taką możliwość, to stwórzmy własny kompostownik oraz pamiętajmy o segregowaniu śmieci.

Ekologiczny styl życia na co dzień – jak to wygląda?

Wprowadzenie ekologicznego stylu życia obejmuje świadomość własnych nawyków w domu oraz poza nim. W pierwszej kolejności musimy zacząć od racjonalnego gospodarowania wszystkimi dobrami. W tym przypadku maksymalizujemy zysk (wybieramy rzeczy, których będziemy używać przez długi czas) oraz minimalizujemy wszelkie straty (dotyczą one m.in. zużycia prądu, wody czy żywności). A co warto mieć jeszcze na uwadze?

Ekozakupy

Zastanówmy się, ile śmieci przynosimy z zakupów. Chcąc zmniejszyć ich ilość, warto zabierać ze sobą torby wielokrotnego użytku. Zdecydujmy się także na produkty na wagę, zamiast tych pakowanych czy ograniczyć kupowanie napojów w plastikowych butelkach.

Ekogarderoba

Oczywiście ekomoda obejmuje modne ciuchy, w których dobrze się prezentujemy. Tutaj jednak należy przede wszystkim wybierać modele, które faktycznie są nam potrzebne. Zwracajmy także uwagę na jakość i wykonanie. A w przypadku starych ubrań – nie wyrzucajmy ich, a użyjmy, np. jako ścierki.

Ekotransport

Wielu z nas korzysta z samochodu, jednak czy zawsze jest to uzasadnione? Jak się okazuje, to właśnie on jest jednym z głównych zanieczyszczeń środowiska. Jeśli tylko możemy, starajmy się wybierać komunikację miejską lub pociągi.

Czy można stworzyć ekologiczną sypialnię?

Ekologiczna sypialnia to przede wszystkim kwestia dobrego rozplanowania. Zdecydujmy się tutaj na wysokiej jakości meble, które będą nam służyć przez lata. Podobnie jest z łóżkiem czy dekoracjami. Zachowajmy także minimalizm – w końcu większość rzeczy jest po prostu zbędna. Wprowadźmy także elementy natury, m.in. w postaci roślin mających korzystny wpływ na sen. Nie zapominajmy także o produktach do spania! Obejmują one materac oraz akcesoria sypialniane. A co warto o nich wiedzieć.

Innowacyjny produkt do spania, czyli materac ekologiczny Hilding!

Ekologiczna sypialnia to nie tylko wystrój czy rama łóżka. To także innowacyjne produkty do spania, które powstały w myśl zrównoważonego rozwoju tak, aby mieć realny wpływ na zmniejszenie śladu środowiskowego. Co to oznacza? Jak się okazuje – w tym przypadku każdy z nas ma możliwość uczestniczenia w ochronie środowiska! Materac ekologiczny Hilding dostępny na https://hilding.pl/ wykorzystuje surowce najwyższej jakości w 100% recyklingowane. Oznacza to, że poprzez ich zakup minimalizujemy nadmierną produkcję odpadów. Jednak co tak naprawdę wyróżnia materac ekologiczny Hilding na tle innych? Warto tutaj zagłębić się w jego budowę, gdyż znajdziemy tutaj:

 • pokrowiec EcoGreen – materiał wykonany z przędzy nadającej się w 100% do ponownego przetworzenia,
 • piankę wysokoelastyczna HR Eco HighResilience Support – innowacyjny rodzaj pianki, który gwarantujący najlepsze podparcie dla wszystkich partii ciała oraz doskonałą wentylacją wnętrza,
 • piankę Eco+ HighResilience – sprężysty materiał przyjazny dla środowiska i wykonany z surowców pochodzących z recyklingu,
 • piankę termoelastyczną EcoThermal Visco – gwarantuje regenerację zarówno mięśni, jak i całego organizmu,
 • piankę PureEco FlexiFoam – wyróżnia się podwyższoną twardością oraz sprężystą powierzchnią.

W co jeszcze zainwestować, aby dobrze spać?

Oczywiście dobry materac to podstawa. Jednak nie ma co ukrywać – wygodne łóżko składa się z licznych elementów, przez co całość tworzy komfortowe miejsce do wypoczynku. W sklepie internetowym Senna Materace z pewnością znajdziemy akcesoria sypialniane, które będą w stanie dopasować się do naszych potrzeb i preferencji. A na co powinniśmy zwrócić uwagę przy komponowaniu łóżka? Otóż pamiętajmy, aby wybrać:

 • stelaż,
 • poduszkę,
 • kołdrę,
 • pościel i prześcieradło,
 • ochraniacz na materac

Wielu z nas myśli, że nie ma sensu dbać o środowisko – w końcu jedna osoba niczego nie zmieni. A gdyby tak zacząć od siebie, a następnie zachęcać rodzinę i przyjaciół? Być może dostrzega liczne plusy wynikające z ekologicznego stylu życia! A w ten sposób można zaangażować zdecydowaną większość, przez co nasze czyny mają realny wpływ na środowisko naturalne!