Zaznacz stronę

Seniorzy często zmagają się z różnymi dolegliwościami wieku starczego, w tym trudnościami ruchowymi czy bólami artretycznymi. Szacuje się, że z uwagi na to, spędzają oni większość czasu w domu czy mieszkaniu. Warto zatem już dziś zadbać o stworzenie bezpiecznego miejsca do wypoczywania. Sypialnia, bo o niej tu mowa, ma zagwarantować osobie starszej komfortowy wypoczynek. A na czym polega jej urządzanie oraz jaki materac będzie się tutaj najlepiej sprawdzał?

Sypialnia dla seniora – jak ja urządzić?

Sypialnia dla starszej osoby powinna być przede wszystkim przestronna. Tutaj należy sprawdzić rozkład mebli i ewentualnie zastanowić się nad ich układem. Postarajmy się wydzielić w nich szerokie, proste ścieżki, które ułatwiają poruszanie się po pomieszczeniu. Oznacza to również, że inwestujemy tylko w meble niezbędne dla osoby starszej, czyli np. łóżko, szafa, stolik nocny, komoda na ubrania oraz przydatny fotel do czytania. Jednak najważniejszym elementem jest tutaj serce sypialni, czyli łóżko. Szacuje się, że powinno być ono na poziomie 60-70 cm od podłogi, dzięki czemu zapewnią komfortowe kładzenie się do łóżka. Mogą przydać się także poręcze przy łóżku, które ułatwią wstawanie.

Jak elementy sypialni dla seniora wpływają na zdrowy sen?

Oczywiście sypialnia seniora powinna zawierać dodatki. Elementy te nadają klimatu oraz personalizują wnętrze. Pamiętajmy jednak – nie może być ich za dużo, gdyż otoczenie stanie się zbyt przytłaczające, co utrudni zrelaksowanie się. A jaki poszczególne elementy sypialni wpływają na komfortowy wypoczynek seniora? Przede wszystkim warto tutaj zwrócić uwagę na takie dekoracje, jak:

 • rośliny produkujące tlen w nocy oraz oczyszczające powietrze z toksyn – zwiększają one jakość powietrza, a także odpowiadają za jego wilgotność, dzięki czemu w sypialni panują dogodne do wypoczynku warunki,
 • świece zapachowe – dają one nie tylko przyjemne światło i ciepło, ale także zapach, a poprzez uwzględnienie np. lawendowego olejku eterycznego, umożliwia nam szybsze zasypianie z uwagi na zrelaksowani oraz odprężenie,
 • miękki dywan – niby nic, ale z pewnością miękki dywan poprawia komfort podczas wstawania, gdy stopa nie spotyka się od razu z zimną podłogą.

Jak wybrać dobry materac dla seniora?

Nie ma co ukrywać, doby materac do spania to podstawa w każdej sypialni. Wynika to z możliwości niemalże idealnego dopasowania się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Odpowiada za to unikalna budowa oraz właściwości danego modelu. W tym miejscu warto się zatrzymać i zastanowić, jak wybrać dobry materac dla seniora. Kwestia jest tak naprawdę indywidualna. Chcąc zakupić najlepszy model, należy wziąć pod uwagę jego osobiste potrzeby oraz preferencje. Obejmuje to takie kwestie, jak:

 • stan zdrowia użytkownika,
 • rodzaj wypełnienia,
 • stopień twardości.

Nie zapominajmy także o rozmiarze. Najczęściej dla seniorów wybiera się łóżka o wymiarach 100×200 cm lub 120×200 cm. Wynika to z faktu, iż potrzebują oni więcej miejsca, niż osoby młodsze. A na jaki model się zdecydować? Jak się okazuje, współczesny rynek może pochwalić się szeroką ofertą. Wśród produktów godnych polecenia znajdziemy m.in. materace Fit.4.Sleep.

Czym wyróżniają się materace Fit.4.Sleep?

Materace Fit.4.Sleep to świetne rozwiązanie do sypialni dla osób starszych. Wynika to z faktu, iż gwarantuje zdrowy wypoczynek w komfortowych warunkach. Wyróżnia się unikalnymi właściwościami oraz budową, przez co odpowiada za najlepsze wsparcie kręgosłupa i całej sylwetki. A czym się wyróżnia? Do najważniejszych cech zaliczyć można:

 • siedem stref twardości,
 • 4 komforty,
 • możliwość obrócenia na drugą stronę,
 • dwie twardości,
 • optymalną wentylację wypełnienia.

Z czego jeszcze powinno składać się wygodne łóżko dla seniora?

Oczywiście łóżko seniora powinno być wyposażone w doby materac Fit.4.Sleep – jednak nie jest to jego jedyny element! Wygodne łóżko składa się z kilku produktów, które poprzez dopasowanie do osobistych potrzeb i preferencji użytkownika, gwarantują komfortowy wypoczynek. Uwzględnia się tutaj m.in.:

 • stelaż,
 • pościel,
 • prześcieradło.

A o czym jeszcze warto pamiętać? Oto trzy akcesoria sypialniane, na które warto zwrócić szczególną uwagę!

Poduszka

Poduszka to jedno z niezastąpionych akcesoriów sypialnianych. Pełni podobną do materaca funkcję, tyle że wspiera tylko górne partie ciała, do których zalicza się głowa, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. W ten sposób jest w stanie odciążyć mięśnie, a także ułatwić regenerację. Dobra poduszka powinna uwzględniać naszą ulubioną pozycję do spania wraz z rodzajem wypełnienia oraz stopniem twardości.

Kołdra

Kołdra dostępna na Senna Materace zalicza się do niezbędnych akcesoriów sypialnianych – w końcu jej obecność korzystnie wpływa na jakość naszego snu! Wynika to z faktu, iż gwarantuje komfort termiczny oraz przyjemne wrażenie otulenia w czasie snu. W ten sposób ułatwia zasypianie oraz zapobiega budzeniu się w nocy przez m.in. wychłodzenie czy przegrzanie organizmu.

Ochraniacz na materac

Ochraniacz na materac dostępny na https://hilding.pl/ to produkt pozwalający na ochronę podłoża do spania. To właśnie dzięki niemu nie musimy się martwić, że materac zamoknie przy rozlaniu napoju lub w sytuacji, gdy osoba starsza zmaga się z nietrzymaniem moczu. Wynika to z faktu, iż ochraniacz na materac gwarantuje ochronę przed zawilgoceniem, a także zabrudzeniem czy zanieczyszczeniem jego wypełnienia.

Sen dla seniora jest niezwykle ważny, gdyż pomaga zregenerować ciało po całym dniu. Odnosi się to do kwestii fizycznych oraz psychicznych. Oznacza to, że ważną rolę w sypialni pełni tutaj sypialnia wraz z odpowiednio skomponowanym łóżkiem.